Проросійські сили в Литві спекулюють на українських біженцях

Українські громади Литви просять не використовувати дітей воєнних біженців в іграх політичних популістів.

На початку березня цього року російськомовні сайти Литви, зокрема l24.lt і obzor.lt, опублікували інформацію із закликом прийти на мітинг 23-го березня у Вільнюсі, який буде присвячений захисту освіти національних меншин російською, білоруською і польською мовами. Це викликало обурення української громади, яка має намір у суботу, 23-го березня, провести альтернативну акцію подяки Литві.

“У Литві протягом багатьох років освіта національних меншин представлена трьома мовами – польською, російською та білоруською. В останні два роки, з початком війни в Україні, школи нацменшин користуються великим попитом в українців: за схожості слов’янських мов українські діти обирають навчання в цих школах. Деякі зі шкіл буквально переповнені”, – повідомив сайт l24.lt, який пов’язують з європарламентарем Вальдемаром Томашевським, що очолює польську партію “Союз християнських родин”, апелюючи до дітей і родин українських воєнних біженців у Литві.

У матеріалі за підписом Яни Коваль йдеться про нібито залякування представників шкіл нацменшин з боку Вільнюського самоврядування, загрозу в обмеженні прав на освіту національними мовами і заклик від імені Союзу поляків Литви відвідати мітинг на захист шкіл національних меншин.

“Запрошуючи на свій захід, організатори вказують, що виступають і від імені українців, хоча це не було узгоджено з жодною українською громадою Литви. Тому закликаємо литовських українців, а також громадян України, які тимчасово проживають у Литві, утриматися від участі в цьому заході. «Український Дім», Конгрес українців Литви та всі інші громади, що об’єднують литовських українців, завжди виступають за культурну, економічну та мовну інтеграцію наших співвітчизників у литовське суспільство”, – йдеться у заяві.

У ній наголошується, що литовські українці ніколи не вимагали безкоштовного навчання українською мовою в Литві.

“Для нас є абсолютно неприйнятним втягування нашої громади в політичні спекуляції, метою яких, схоже на те, є протиставлення національних спільнот державі, в якій вони проживають. Ми поважаємо литовські традиції та закони, і ми плекаємо свою національну ідентичність у власних родинах і громадах, а не за рахунок усіх литовських платників податків. І тим більше ми не вимагаємо і не вимагатимемо російських чи будь-яких інших шкіл у Литві, де ще доволі часто зустрічається радянський дух і де принижуються діти українських біженців”, – підкреслюють автори заяви.

Правління Українського Дому наголошує, що “використання організаторами цього мітингу трагічної ситуації дітей-біженців війни, спекулювання на їхній долі, ми вважаємо антидемократичним, деструктивним та аморальним актом, образою українського народу, за яку організатори несуть повну відповідальність”.

“В принципі, тут немає що коментувати. Тому що ми заснували нашу школу для дітей, які тікають від війни в Україні, але ми є литовською школою, яка відкрита для біженців з усіх країн. Ми не знаємо, коли і чи зможуть учні безпечно повернутися додому і продовжити навчання, а сім’ї багатьох учнів вирішили залишитися в Литві, тому наша головна мета – успішно інтегрувати їх в литовське суспільство, навчити їх литовської мови, допомогти їм дізнатися більше про традиції і цінності нашої країни. Однак ми робимо це, не забуваючи про ідентичність країни новоприбулих, переконуючись, що школярі розуміють і зберігають своє коріння, і що вони ростуть європейцями і громадянами світу, які допоможуть побудувати європейське майбутнє для своєї країни і для Литви”, – зазначила директорка Gravitas Schola, керівник відділу освіти Аґнє Клімчяускайте-Янавічєне.

Міжнародна українська школа в Литві / Tarptautinė Ukrainos mokykla / фото з Фейсбук-сторінки школи: .facebook.com/groups/498573278644661

“Це абсолютні провокації і спекуляції на українських дітях. Тому що немає жодної потреби українських дітей в російській освіті. Адже і в Україні до повномасштабного вторгнення вже не було російськомовних шкіл. Ми вважаємо, що це намагання певних політичних груп використати українську тему у власних інтересах. Тому ми висловлюємо свій протест, виступаємо за інтеграцію в освіті. Як казав Тарас Шевченко: Чужого навчайтесь і свого не цурайтесь!”, – наголосив Петро Пирогов.

Ačiū, Lietuva, або Як українці вивчають литовську. Викладач литовської, волонтер, скульптор, член правління Українського Дому у Литві Петро Пирогов. Зі своїми вихованцями-першачками в Міжнародній українській школі Литви / з особистого фотоархіву Петра Пирогова

Він додав, що отримання освіти у Литві не є проблемою для українців.

Олег Головатенко

Джерело: lrt.lt

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте